A Chikungunya-vírus a Togaviridae családba tartozó arbovírus (ízeltlábúak által terjesztett vírus). Először 1952-ben mutatták ki egy Tanzániában kitörő járvány során. A vírus nevének jelentése „felhajló”, ami a fertőzés általi fájdalom hatására kicsavarodó ízületre utal.
ELTERJEDÉSE
Európában először 2007-ben az olaszországi Emilia-Romagna tartományban jelent meg, majd Franciaországban. Az olaszországihoz és franciaországihoz hasonló Chikungunya-járványok felbukkanása hazánkban is várható.
MEGBETEGÍTETT GAZDAFAJOK
Az évente mintegy hárommillió fertőzést okozó vírus legfőbb gazda szervezete az ember, de Afrikában ezt a szerepet átveszik a majmok. Egyéb esetekben a Chikungunya-vírus madarakban és egyéb gerinces állatokban is megtalálható.
TERJEDÉSE, VEKTORAI
Terjesztésében az Aedes nembe tartozó csípőszúnyogok játszanak szerepet. Járványok kialakulásában a fő vektor szervezetek az idegenhonos, invazív (Aedes aegypti) és az ázsiai tigrisszúnyogok (Aedes albopictus). Anyáról újszülöttre ritkán terjed, viszont a vírus átadódik szoptatás során.
TÜNETEI
A Chikungunya vírussal fertőzött emberek kb. 3–28%-a tünetmentes marad. A beteg ségben szenvedő emberek inkubációs periódusa általában 3–7 nap. Ezt követően az alábbi tünetek jelentkezhetnek: magas láz, hidegrázás, fejfájás, kötőhártya-gyulladás, túlzott fényérzékenység, ízületi gyulladás. A láz általában 2–3 nap után elmúlik. A betegek 80%-a tartósan szenvedhet ízületi fájdalmaktól, valamint elhúzódó fáradtságtól, mely eltarthat akár évekig is. Gyerekeknél és idősebbeknél nagyobb a kockázat, a felépülés menete elhúzódik. Fennáll a veszélye, hogy akár súlyos fogyatékosság, krónikus ízületi fájdalmak, szövődmények alakulnak ki a fertőzés hatására.
KEZELÉS, MEGELŐZÉS
Egy oltás van (Ixchiq), ezt 2023-ban fogadta el az FDA, 18 éven felülieknek adható, egyszeri dózis elegendő a hosszútávú védettség
kialakulásához, gyengített vírust tartalmaz, a tünetek enyhítésére gyógyszeres kezelés alkalmazható. A fertőzés első hetében sok vírust hordoz a vérében a páciens, ilyenkor el kell kerülni a szúnyogcsípést, hogy ne terjedjen tovább a vírus. A leghatékonyabb módszer a védekezésre a megelőzés.