Skip to main content
Malária

MALÁRIA

ELTERJEDÉSE

A kórokozó Közép- és Dél-Amerikában, Afrikában és Ázsiában honos. Európában a betegséget a 70-es évekre sikerült kiirtani, de az utóbbi években megemelkedett a behurcolt esetek száma. Ez utóbbi fokozódó fenyegetettséget jelent, mert a behurcolt esetekből, helyi szúnyogok terjesztésével, másodlagos fertőződések alakulnak ki, melynek következtében már halálos esetet is regisztráltak. Magyarországon is volt évszázadokig malária, és 1959-ben volt az utolsó eset, majd 1963-ban nyilvánította az országot maláriamentesnek a WHO. Jelenleg a behurcolt esetek száma alacsony.

MEGBETEGÍTETT GAZDAFAJOK

A felsorolt négy Plasmodium-faj kizárólag embert fertőz, de léteznek más gerinces csoportokra (majmok, rágcsálók, madarak) specializálódott Plasmodium fajok, melyeknek hasonló életciklusa van. Ezek emberre nem veszélyesek.

TERJEDÉSE, VEKTORAI

Leggyakoribb terjesztői a Magyarországon is honos Anopheles csípőszúnyogok (több fajuk is ismeretes, ezek többnyire nem emberi vért szívnak), de vérátömlesztéssel vagy a szülés során is átvihető.

TÜNETEI

A malária fő tünete a láz, rendszerint a típusos, hidegrázással járó lázroham. Emellett jelentkezhet izomfájdalom, fejfájás, rossz közérzet, verejtékezés, fáradtság, szédülés, izom- és ízületi fájdalmak, esetleg száraz köhögés és gasztroenterális panaszok, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi görcsök. A P. falciparum fajjal való fertőzöttség szövődményei akár halállal is végződhetnek.

KEZELÉS, MEGELŐZÉS

A betegség időben alkalmazott gyógyszeres kezeléssel orvosolható. Két oltást fejlesztettek:a RTS,S/Mosquirix, melyet gyerekeknek adnak, 3 dózis szükséges 2 éves kor előtt, majd egy negyedik még 1-2 évre ad további védettséget, 30%-al csökkenti a súlyos, kórházi kezelést igénylő megbetegedés esélyét, a másik a R21/Matrix-M, ez nagyobb, 77%-os hatékonyságú a vizsgálatok szerint. Ezen felül a maláriát terjesztő szúnyogok elleni védekezésnek is fontos szerepe van a megelőzésben.